“Darbe Olursa Direniz”

Konsensus’un siyasi ve sosyal araştırmalarda ne derece isabetli tahminler yaptığı, özellikle siyasi liderlere ne derece doğru veriler sunduğu, 13 Haziran 2012 Çarşamba günü Habertürk Gazetesi’nin 14 ve 15. sayfalarında yayınlanan, o tarihlerde yirmi altıncısının gerçekleştirildiği “Türkiye Gündemi Araştırması” sonuçlarında bir kez daha ispatlandı. O günlerde kamuoyunun gündemine bir darbe tartışması oturmuştu.

 

Bazı köşe yazarları “darbe olsa halkımız evinden dışarı bile çıkmaz” içerikli yazılar yazıyordu. Tabiidir ki bu yazılar bir araştırma sonucuna dayanmıyordu. Sadece kişisel tahminlerdi. Konsensus’un araştırması yayınlandı.

 

Araştırmaya katılanlara “Bugün Türkiye’de darbe yapılsa, siz darbeyi yapanlara direnir misiniz, direnmez misiniz?” sorusu soruldu. %71,6’sıevet, darbe olursa direnirim” cevabını verirken %28,4’ühayır, direnmem”  cevabını verdi. Araştırma sonuçları Habertürk Gazetesi’nde “Darbe olursa direniz” başlığı ile verildi. Bu sonuçlara, sayıları az da olsa “Hadi canım oradan!” diyenler oldu.

 

Tarihler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde Türkiye’yi karanlığa sürüklemek üzere kurgulanmış, hain bir darbe girişimi oldu. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, telefon ile katıldığı bir programda halkı meydanlara davet etti. Halkımızın büyük bir çoğunluğu aynen Konsensus’un Haziran 2012’de yapmış olduğu araştırmada ortaya koyduğu bulguları doğrularcasına, şehit olmayı göze alarak meydanları doldurdu ve günlerce “Demokrasi Nöbeti” tuttu.