Suriyeli Sığınmacılara Çalışma İzni

Araştırmaya katılanlara “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusu sorulmuştur. Bu soruya cevap verenlerin %24’ü “Destekliyorum” cevabını verirken %71’i “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir. “Ne destekliyorum ne de desteklemiyorum” cevabını verenlerin oranı ise %5’tir.

 

466_tr

 

Bu pazar Genel Seçim olsa oyunu AK Parti’ye vereceğini belirtenlerin %34’ü “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusuna “Destekliyorum” cevabını verirken %58’i “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir. “Ne destekliyorum ne de desteklemiyorum” cevabını veren AK Parti seçmenlerinin oranı %8’dir.

Bu pazar Genel Seçim olsa oyunu CHP’ye vereceğini belirtenlerin %10’u “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusuna “Destekliyorum” cevabını verirken %90’ı “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir. “Ne destekliyorum ne de desteklemiyorum” cevabını veren CHP seçmenlerinin oranı %1’dir.

Bu pazar Genel Seçim olsa oyunu MHP’ye vereceğini belirtenlerin %12’si “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusuna “Destekliyorum” cevabını verirken %88’i “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir.

Bu pazar Genel Seçim olsa oyunu HDP’ye vereceğini belirtenlerin %56’sı “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusuna “Destekliyorum” cevabını verirken %40’ı “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir. “Ne destekliyorum ne de desteklemiyorum” cevabını veren HDP seçmenlerinin oranı %4’tür.

Bu pazar Genel Seçim olsa oyunu Diğer bir partiye vereceğini belirtenlerin %59’u “Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesini destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz?” sorusuna “Destekliyorum” cevabını verirken %41’i “Desteklemiyorum” cevabını vermiştir.

Araştırmanın Künyesi:

“Konsensus’un Türkiye Gündemi Araştırması – Aralık 2014” isimli araştırma Konsensus Araştırma ve Danışmanlık tarafından 22 Kasım – 9 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma genelinde Türkiye 18 yaş üstü nüfusu temsil etme yeteneğine sahip toplam 1.500 kişi ile telefon anketi yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın %95 güven sınırında hata payı ±%2,45’dir. Bir anket ortalama 5dk. 55sn. sürmüştür. Araştırma toplam 81 ilde gerçekleştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir