Seçim Araştırmaları

Bütün ileri demokrasilerde olduğu gibi, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen olası bir seçimin sonucunu tahmin etmek için kullanılan araştırma türüdür.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık “Seçim Araştırmalarında” Türkiye’nin en deneyimli araştırmacılarını bünyesinde barındırmaktadır. Kurulduğu günden beri Türkiye’de yapılan neredeyse bütün seçimlerde başarılı tahminler yapmıştır.

  • Konsensus, 2002 yılının Kasım ayında yapılan Türkiye Genel Milletvekili Seçimlerinde TBMM’ye sadece 2 parti milletvekillerinin gireceğini seçimlerden 2 ay öncesinden açıklamıştır.

 

  • 9 Mart 2003’te yapılan Siirt Milletvekili yenileme seçimlerinde çok düşük bir hata payı ile seçim sonuçlarını 3 gün öncesinden araştırma yapıp istatistiksel metotlar ile tahmin edip kamuoyuna duyuran tek araştırma kurumudur.

 

  • Mart 2004’te yapılan seçimlerde üç büyük ilde, Beşiktaş, Beykoz ve Aydın-Kuşadası ilçelerinde en isabetli seçim tahminini yapan araştırma kurumudur.

 

  • 23 Mart 2009 tarihinde Vatan Gazetesi’nin Internet Sitesinde (23 Mart 2009) ve Kanal Biz Ana Haber’de (26 Mart 2009) yayınlanan raporlarda görüleceği gibi Konsensus’un 3 Büyükşehir Anketi sonuçları neredeyse 0 sapma ile bilmiştir. Konsensus Araştırma ve Danışmanlık 3 Büyükşehir Belediyesi için 28 Mart 2009 Seçimlerinde, kamuoyunda yayınlanan bütün araştırmalar içerisinde en isabetli seçim tahminini yapan araştırma kurumudur.

 

  • Konsensus 2011 Genel Seçimlerinde de, 1 Haziran 2011’de Gazete Habertürk’te yayınlanan en son araştırmasıyla en başarılı tahmini yapan araştırma kurumlarından biri olmuştur.

 

  • Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde, araştırma yaptığı il ve ilçelerde yaptığı tahminlerde tüksek isabet göstermiştir.

 

  • Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde ve 1 Kasım 2015  genel seçimlerinde, yaptığı tahminlerde yüksek isabet göstermiştir.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık, Türkiye’de “Seçim Araştırmaları” alanında en çok tercih edilen araştırma şirketlerinden biridir.